You are here

2019 State Honorees and Distinguished Finalists

Alabama

State Honoree

Breanna Bennett, Montgomery
Jessica Bradley, Hoover

Distinguished Finalist

Duha Aishah, Hoover
Maya Harlow, Ozark
Kayla Jolly, Tallassee
Katelyn McInerney, Birmingham

Alaska

State Honoree

Ashley Perry, Anchorage
Carlee Rizzo, Kenai

Distinguished Finalist

Natalie Fraser, Anchorage
Kaitlyn Gilmour, Anchorage

Arizona

State Honoree

Eden Sapien, Phoenix

Distinguished Finalist

Vivian Clarke, Litchfield Park
Aditi Galande, Glendale
Joel Joseph, Gilbert
Brittany Sharp, Goodyear
Aviel Waxman, Glendale

Arkansas

State Honoree

Anna Claire Hay, Springdale
Taci Humphries, Ash Flat

Distinguished Finalist

Lane Bogle, Valley Springs
Thomas Hollis, Hot Springs
Gracie Kimbrell, Alexander

California

State Honoree

Ethan Auyeung, Los Gatos
Hannah Karanick, Anaheim

Distinguished Finalist

Hollis Belger, Larkspur
Ashley Bussell, Ladera Ranch
Chloe Dahan, La Jolla
Jordan Krestul, Canyon Country
Sebastian Kuhr, Hermosa Beach
Jason Lin, Los Altos
Megan Loh, Placentia
Avika Patel, Irvine

Colorado

State Honoree

Hannah Mitchell, Colorado Springs

Distinguished Finalist

Evelyn Bodoni, Englewood
Morgan Scherrer, Highlands Ranch

Connecticut

State Honoree

Anishka Perera, Torrington

Distinguished Finalist

Ryan Bell, Wallingford
Neha Jonnakota, Glastonbury
Srishti Pithadia, Trumbull
Max Rosenberg, Fairfield

Delaware

State Honoree

Harrison Barnes, Bridgeville
Shelby Farris, Bridgeville

Distinguished Finalist

Kayla Bright, Middletown
Jacqueline Means, Wilmington

District Of Columbia

State Honoree

Feven Tadele, Washington
Skylar Thomas, Washington

Distinguished Finalist

Anjali Bose, Washington
Lukas Leijon, Washington

Florida

State Honoree

Stacey Gringauz, Parkland
Vance Tomasi, Tampa

Distinguished Finalist

Sarah Cabrera, Cape Coral
Thalia Castro, Miami
Aurora Cosio, Coral Gables
Shivani Kumar, Stuart
Heath Locklear, Gaineville
Adyson Pitts, Lynn Haven
Selena Schulz, Hudson
Robert Witten, Heathrow

Georgia

State Honoree

Anish Bikmal, Cumming
Seth De La Pena, Alpharetta

Distinguished Finalist

Rachel Korynoski, Flowery Branch
Sanjeev Kumar, Johns Creek
Jessica Lao, Johns Creek
Isabella Miller, Cumming
Jalisa Peterson, Midway
Shanzeh Sheikh, Marietta

Hawaii

State Honoree

Chelsea Masaki, Mililani
Ryan Park, Honolulu

Distinguished Finalist

Stefani Sakamoto, Honolulu

Idaho

State Honoree

Alexander Knoll, Post Falls
Sarah Picker, Boise

Distinguished Finalist

Alexis Currier, Greencreek
Jakayla Walker, Harrison

Illinois

State Honoree

Aja Capel, Urbana
Delaney Hall, Lebanon

Distinguished Finalist

Sophie Draluck, Highland Park
Allison Dyer, Swansea
Gabriella Frank, Downers Grove
Karen Ge, Lisle
Sophia Happ, Monticello
Zachary Katula, Yorkville
Elizabeth Weidner, Dieterich

Indiana

State Honoree

Adrian Huizar, Michigan City
Tatum Parker, Indianapolis

Distinguished Finalist

Isabella Errington, Huntertown
Armaan Goel, Carmel
Jordan Hodge, Attica
Sydney Spencer, Crawfordsville

Iowa

State Honoree

Raegan Junge, Keystone
Samuel Sexe, Humboldt

Distinguished Finalist

Akash Gururaja, Cedar Rapids
Andee Joos, Mingo
Noah Wille, Polk City

Kansas

State Honoree

Hunter Hotaling, Lansing
Riley Padget-Cook, Minneapolis

Distinguished Finalist

Slater Heglin, Ulysses
Lanya Meade, Kansas City
Abbey Pemberton, Hutchinson
Ethan Tatro, Topeka

Kentucky

State Honoree

Annemarie Fuerst, Covington
Allison Tu, Louisville

Distinguished Finalist

Richard Knupp, Russell
Eleanor Liu, Lexington
Jennifer Mays, Wingo
Lillian Meekin, Lexington

Louisiana

State Honoree

Nikki Leali, New Orleans
Kate Walker, Ruston

Distinguished Finalist

Hailey Enamorado, Denham Springs
Julianna Gouthiere, Shreveport
Myracle Lewis, Baton Rouge
Grace Sun, Shreveport

Maine

State Honoree

Isabel Brennan, Yarmouth
Rebecca Hatt, Biddeford

Distinguished Finalist

Danica Haskell, Presque Isle
Alicia Lawrence, Cape Elizabeth

Maryland

State Honoree

Alexia Ayuk, Gaithersburg
Caleb Oh, Gambrills

Distinguished Finalist

Naisha Bellam, Clarksburg
Andrew Cha, Chevy Chase
Makenzie Greenwood, Hampstead
Hunter Madron, Colora
Carolyn Pascal, Ijamsville
Robert Wachen, Potomac

Massachusetts

State Honoree

Julia Cuddy, Needham
Will Gladstone, Arlington

Distinguished Finalist

Lindsey Arruda, Somerset
Tyler Boucher, Fitchburg
Hannah Finn, Andover
Julia Kay, Tyngsborough
Juliana Lederman, Marblehead

Michigan

State Honoree

Emma Eimers, New Haven
Emily Potter, Dowagiac

Distinguished Finalist

Addy Battel, Cass City
Makenna Carpenter, Bloomfield Hills
Pearl Daskam, Ubly
Amogh Gowda, Troy
Anna Sun, Canton
Alex Vanharen, Oxford

Minnesota

State Honoree

Annika Kovar, Frazee
Ryan Stoltz, Eden Prairie

Distinguished Finalist

Cameron Anundson, Excelsior
Jacob Bridge, Excelsior
Briana Clifton, Coon Rapids
Gabriella Feygin, Excelsior
Camden Patterson, Sauk Rapids
Sanya Pirani, Prior Lake

Mississippi

State Honoree

Keegan Figueroa, Mooreville
Joseph Voynik, Flowood

Distinguished Finalist

Annabelle Bunch, Saltillo
Shelby Cooper, Canton
Hayes Lesyer, Pass Christian
Marlie McClung, Tishomingo

Missouri

State Honoree

Chloe Christensen, Lake Lotawana
Shae Smith, Bolivar

Distinguished Finalist

Kathryn Flemming, Creve Coeur
Brenna Heavin, Rolla
Flynn Kehm, Fenton
Abilene Lortz, Saint James
Madelyn Muncy, Lockwood

Montana

State Honoree

Karlee Albertson, Billings
Kyla Johnston, Columbia Falls

Distinguished Finalist

Lauren Helbling, Helena
Treven Maharg, Helena

Nebraska

State Honoree

Jorja Boller, Beatrice
Pranav Rajan, Lincoln

Distinguished Finalist

Ina Bhoopalam, Lincoln
Carly Renken, Gretna

Nevada

State Honoree

Peyton Barsel, Las Vegas
Jackson Bentham, Las Vegas

Distinguished Finalist

Nicholas Oliveri, Las Vegas
Sydney Ramenofsky, Las Vegas
Eshaan Vakil, Las Vegas

New Hampshire

State Honoree

Joli Lunderville, Lancaster
Andrew Silsby, Newfields

Distinguished Finalist

Samantha Randlett, Brookline

New Jersey

State Honoree

Czarina Alfonso, Clifton
Rylee Howerton, Vineland

Distinguished Finalist

Rohit Agrawal, Raritan
Jocelyn Cullen, Oceanport
Alyssa Lego, Toms River
Annika Marks, Rio Grande
Khadija Moody, Paterson

New Mexico

State Honoree

Mia Herrera, Albuquerque
Hannah Johnson, Angel Fire

Distinguished Finalist

Richard Sanchez, Santa Rosa
Keely Stockham, Farmington

New York

State Honoree

Samaia Goodrich, Syracuse
Jothi Ramaswamy, Mohegan Lake

Distinguished Finalist

Sara Blau, Brookville
Riley Damiano, Patterson
James Fallon, Armonk
Cayla Kumar, Queens Village
Sarah Locurto, North Tonawanda
Heather McNamara, Islip Terrace
Aditya Sehgal, Deer Park
Jake Young, Lido Beach

North Carolina

State Honoree

Simona Adhikari, Charlotte
Alexander Fultz, Pineville

Distinguished Finalist

Seth Bellamy, Asheville
Rachel Blanding, Charlotte
Jordan Feldman, Mooresville
Joseph (Alex ) Pardue, Burlington
Ambica Ramchandra, Jamestown
Malika Rawal, Charlotte

North Dakota

State Honoree

Olivia Allen, Reiles Acres
Ishika Gupta, Fargo

Distinguished Finalist

Astrid Axtman, Fargo
Sydney Helgeson, Bismarck

Ohio

State Honoree

Tanya Keskar, Mason
Bryan Yan, Mason

Distinguished Finalist

Matthew Dinnen, Mount Vernon
Cameron Gantz, Grove City
Allison McClurg, Delphos
Manasi Singh, Cincinnati
Xavier Walsh, Cleveland
Danyang Yue, Cincinnati

Oklahoma

State Honoree

Sydney Borchardt, Oklahoma City
Alexa Russell, Pryor

Distinguished Finalist

Claire Grace, Stillwater
Tori Kostas, Broken Arrow
Alyssa Payne, Choctaw

Oregon

State Honoree

Shayla Montgomery, Milwaukie
Jasmine White, Beaverton

Distinguished Finalist

Marin Gray, Roseburg
Sebastian Marin-Quiros, Lake Oswego
Justin Thach, Salem

Pennsylvania

State Honoree

Grace Beal, New Castle
Corbin Edge, Evans City

Distinguished Finalist

Jonathan Berman, Merion Station
Alysse Danyi, Nazareth
Tyler Funk, North Huntingdon
Sarah Laible, Lehighton
Everitt Meer, Pittsburgh
Nina Sampogne, Dalton
Casey Schaeffer, Yardley
Leah Stoogenke, Newtown

Rhode Island

State Honoree

Emily Raimondi, Cumberland

Distinguished Finalist

Olivia Barboza, Cumberland
Connor Enestvedt, Cumberland

South Carolina

State Honoree

Adom Appiah, Spartanburg
Jazmine Sepulveda, Rock Hill

Distinguished Finalist

Iliriana Lekani, Myrtle Beach
Katelyn Lisznyai, Columbia
Rodney Wilson, Myrtle Beach

South Dakota

State Honoree

Abby Neff, Sioux Falls
Owen Ponto, Rapid City

Distinguished Finalist

Korbin Leddy, Stockholm
Faith Weiland, Beresford

Tennessee

State Honoree

Courtney Good, Kingsport
Kennedy Musgrave, Nashville

Distinguished Finalist

Therese Boling, Castalian Springs
Christian Cate, Knoxville
Ella Delevante, Nashville
Rebecca Fisher, Knoxville
Alice Grosserode, Johnson City
Edwin Seagraves, Kingston Springs

Texas

State Honoree

Matthew Reel, Spring

Distinguished Finalist

Trevor Burke, Dallas
Emily Clark, Houston
Paige Cook, Cleburne
Claudia Favela, Spring
Rylea Fields, Mansfield
Lauryn Hernandez, San Antonio
Bhavna Reddy, Southlake
Crystal Wang, Houston
Karagan Weld, Helotes

Utah

State Honoree

Gabbie Lundberg, South Jordan
Armani McFarland, Farr West

Distinguished Finalist

Noah Dansie, Provo
Caleb O’Neill, North Ogden
McCall Tebbs, Panguitch

Vermont

State Honoree

Peter Forgione, South Burlington
Sophia Thomas, South Burlington

Distinguished Finalist

Brody Brown, Graniteville
Kathryn Gruendling, Shelburne

Virginia

State Honoree

Justin Hu, Vienna
Shayla Young, Springfield

Distinguished Finalist

Trevor Agee, Buckingham
Noelle Buice, Fairfax
Kathleen Gruber, Richmond
Sarah Gu, McLean
Jai Kumar, South Riding
Grace Neiswander, Richmond

Washington

State Honoree

Kobey Chew, Kirkland
Mehr Grewal, Bellevue

Distinguished Finalist

Peyton Gomez, Lakewood
Alina Guyon, Seattle
Heather McOmber, Sammamish
Eshika Saxena, Bellevue
Chirag Vedullapalli, Sammamish
McKenna Webb, Auburn

West Virginia

State Honoree

Chloe Orecchio, Weirton
Quinn Raffo, Craigsville

Distinguished Finalist

Tylee Oldham, Hurricane
Stephanie Santilli, Philippi

Wisconsin

State Honoree

Eloise Massee, Green Bay
Caragan Olles, De Pere

Distinguished Finalist

Selena Buckli, Chippewa Falls
Neil Dogra, Mequon
Alivia Farber, Waukesha
Joseph Schlies, Denmark
Theresa Yatchak, Milwaukee

Wyoming

State Honoree

Lily Harris, Green River
Noelle Peterson, Encampment

Distinguished Finalist

Terissa McClure, Recluse
Rebecca Monahan, Cheyenne